FDB.PL 1128 nowy temat
szukaj Kategorie

Forum techniczne fdb.pl. Zgłoś błędy zauważone na stronie, pisz opinie na jej temat. Strona ta jest dla Was i zależy nam aby spełniała Wasze oczekiwania.

Powiązane i Zarys fabuły 42
Grzegorz_Derebecki

Cześć.

Od dziś można dodawać zarys fabuły i powiązane filmy.

Zarys fabuły to taki bardzo krótki autorski opis – max 400 znaków. Wystarczy 1-2 zdania by napisać o czym jest film.

Powiązane filmy – zgodnie z waszymi sugestiami wprowadzamy powiązane filmy. Więcej o tym jak dodawać w naszym poradniku: http://fdb.pl/guides/4-ciekawostki-i-wpadki#powiazane

PS. Chciałbym podziękować ferhin2 i nathalie za szczególną pomoc w opracowaniu powiązanych filmów :)

Elizabeth_Linton

Nie rozumiem po co wprowadzacie zarys fabuły skoro istnieje już możliwość dodania opisu.

Grzegorz_Derebecki

Bo w opisach (często tych dystrybutora) bardzo leje się wodę i potrafią być długie. Tutaj mamy 1-2 zdania na temat filmu by zorientować się o co w nim chodzi.

bizarre

To może by przesunąć opis gdzieś na dół? Bo jak teraz są tak blisko siebie, to w niektórych przypadkach będzie dwa razy to samo.

Grzegorz_Derebecki

Jak dodasz zarys fabuły to opis bedzie się wyświetlał niżej w dziale fabuła

Camizi

Fajnie, że pomysł się przyjął. :) Jego realizacja jak najbardziej na plus (jakieś "ale" może wyjdą w praniu).

Zarys fabuły to też fajny pomysł. W pisaniu opisów jestem kiepski, więc sobie to odpuszczałem, ale jedno-dwa zdania będę mógł już sklecić. ;)

PS: Może przy odświeżeniu strony z filmem warto obecne "Zobacz także" zastąpić właśnie filmami powiązanymi?

Jankes

Nie do końca, ponieważ to zupełnie co innego. Powiązane, łączymy my sami z filmem, powiązanym wg zasad podanych w poradniku, a zobacz także, łączy się automatycznie wg podanych słów kluczowych i największej ilości takich samych, więc to jest różnica. :)

Camizi

Wiem, wiem. :) Chodzi mi raczej o to, by powiązane tytuły były bardziej wyeksponowane (z opcją "zobacz więcej" odsyłającą do odpowiedniej zakładki).

Elizabeth_Linton

To może nie należało wprowadzać opisów tylko od razu zarysy fabuł. Trochę szkoda, że użytkownicy nie mogli się wypowiedzieć na temat czy warto je dodawać. Co do powiązanych to dobrze, że już są. Akurat ta informacja jest bardzo przydatna.

Grzegorz_Derebecki

@Camizi w nowej wersji postaram się to uwzględnić – na dzień dzisiejszy ich po prostu za dużo nie ma :)

@Elizabeth_­Linton – Szanujemy opinię użytkowników (widać to zresztą po realizacji pomysłów) jednak zostawiamy sobie prawo do wyboru co zrealizować i jak :) Zarys fabuły planujemy wykorzystać na nowej stronie.

Elizabeth_Linton

Wiem, że szanujecie. Wyrażam po prostu swoje zdanie.
Ps. Camizi liczę, że się pochwalisz swoim pierwszym zarysem fabuły.

Camizi

> Elizabeth_Linton o 2015-03-21 09:21 napisał:
> Ps. Camizi liczę, że się pochwalisz swoim pierwszym zarysem fabuły.

Jednym zdaniem nie ma co się chwalić. ;) Bądź co bądź będą to hasła pokroju: "Dwaj detektywi próbują rozwiązać zagadkę kradzieży kiści bananów w jednym z radomskich supermarketów". Nie wymaga to od dodającego jakichś umiejętności ubierania myśli w słowa (jak opis czy recenzja), a jednocześnie daje możliwość dodania czegoś przydatnego.

Poza tym często stronię od czytania opisów, bo zdradzają więcej, niż bym chciał. Zarys to co innego.

Elizabeth_Linton

"Nie wymaga to od dodającego jakichś umiejętności ubierania myśli w słowa" – nie zgodzę się, trzeba mieć spore umiejętności żeby dodać go poprawnie.

"Poza tym często stronię od czytania opisów, bo zdradzają więcej, niż bym chciał. Zarys to co innego." – w większości wypadków właśnie zarys stanowi spoiler.

Dlatego napisałam żebyś się pochwalił.
Camizi

Chyba znalazłem błąd:

Jak dla przykładu mamy powiązane dla filmu Rocky:
http://fdb.pl/film/860-rocky/connections

i sequelem jest Rocky II, to tam:
http://fdb.pl/film/1566-rocky-ii/connections

atrybut powinien być automatycznie odwrotny – prequel.

ferhin2

tylko prequel to nie jest odwrotność sequela. trzeba to czytać jednostronnie. gdy masz Poprzednie cześci filmu to Rocky II jest sequelem I.

bizarre

Dokładnie, prequel opowiada o czymś, co miało miejsce przed akcją pierwszego filmu z serii, więc prequelem w serii Rocky, byłby Rocky 0/ Rocky – Początek, czy coś takiego :p.
Ale faktycznie teraz wyświetla w powiązaniach dla filmu Rocky II, Rocky I jako sequel części drugiej, moim zdaniem błąd.

Camizi

OK, rozumiem, o co wam chodzi.

Ale to, że inaczej trzeba rozumieć atrybut "sequel", gdy patrzy się na kolejne i poprzednie części filmu, to już pomieszanie z poplątaniem.

Grzegorz_Derebecki

Dlatego jeszcze myslimy co z polem atrybut zrobić :)
Moze nie bedziemy go kopjowac przy tworzeniu powiazania w druga strone :)

Camizi

> Moze nie bedziemy go kopjowac przy tworzeniu powiazania w druga strone :)

Proste i rozwiązuje problem. ^^

Camizi

Trochę pierdółek:

Mała niekonsekwencja, np.:
http://fdb.pl/film/1685-piotrus-pan/connections
(Inna wersja produkcji → Inne wersje ("produkcji" zbędne)

To zdanie "Filmy w których wykorzystano bohaterów" też skrzeczy. Jest w ogóle sens tłumaczenia tego? IMO "Spin-offy" (i w drugą stronę coś w stylu "Jest spin-offem") by wystarczyło. Od biedy wstawcie chociaż do obecnego tłumaczenia brakujący przecinek.

No i po co te duże litery… Version Of (of), Followed By (by) itd.

Asmodeusz

co do podobnych pomysł trafiony ale zarysy fabuły można było sobie darować rozumiem, że ma to wyglądać jak IMDB

Beznickowy

Według mnie również zarys fabuły jest marnym pomysłem.

Lamper

Ty już nie masz nic do gadania :P

Redox

Ja uważam, że to przydatna funkcja. Mam dosyć czytania opisów maksymalnie rozciągniętych i zdradzających często też za dużo. Nie wiem tylko czy jest sens dodawać zarysy fabuły do poszczególnych odcinków seriali, bo akurat tam opisy są raczej krótkie i treściwe z reguły.

Na razie widzę, że bardzo niewiele zarysów fabuły napłynęło od użytkowników (można je zliczyć na palcach obu rąk).

bizarre

Mam podobne zdanie, tylko w serialach zostawiłbym zarysy, a opisy usunął, jeśli to możliwe.

ferhin2

a ja Wam powiem, że mi nie przeszkadza. Ktoś chce czytać streszczenie przeczyta opis, ktoś na szybko przeczyta zarys. wiele miejsca to nie bierze.

Poza tym ma to imdb i fw, a ma być przydatne na urządzenia mobilne gdzie na pewno miejsce jest na wagę złota.

Camizi

"Film na podstawie którego powstała nowa wersja (Remade As)"

W tym momencie mamy zasugerowane, że to na podstawie wymienionego niżej filmu powstała nowa wersja. W drugą stronę jest jeszcze gorzej, bo mamy zasugerowane coś zupełnie odwrotnego ("Nowe wersje filmu (Remake Of)").

Tłumacz się nie popisał. :P

Beznickowy

> ferhin2 o 2015-03-31 01:08 napisał:
> a ja Wam powiem, że mi nie przeszkadza. Ktoś chce czytać streszczenie przeczyta
> opis, ktoś na szybko przeczyta zarys. wiele miejsca to nie bierze.

Też wychodzę z tego założenia, ale czy jest sens walić zarys fabuły tuż nad opisem? Jak dla mnie jest to zbyt rażące ustawienie.

Lamper

> Beznickowy o 2015-03-31 20:46 napisał:
> Też wychodzę z tego założenia, ale czy jest sens walić zarys fabuły tuż nad
> opisem? Jak dla mnie jest to zbyt rażące ustawienie.

Jest? Czy aby na pewno? Np.: http://fdb.pl/film/424-obcy-kontra-predator
Jeśli jest dodany zarys fabuły to opis pełny leci na dół strony ;)

Redox

Dokładnie, nawet stylistycznie to lepiej wygląda kiedy krótszy zarys fabuły jest na górze strony http://fdb.pl/film/1583-szesc-stop-pod-ziemia

Elizabeth_Linton

> Grzegorz_Derebecki o 2015-03-21 00:47 napisał:
> Bo w opisach (często tych dystrybutora) bardzo leje się wodę i potrafią być
> długie. Tutaj mamy 1-2 zdania na temat filmu by zorientować się o co w nim
> chodzi.
http://fdb.pl/film/376-obcy-8-pasazer-nostromo
Jakbym nie obejrzała tego filmu to bym się nie zorientowała o co chodzi. To ma być zarys?

Camizi

> Elizabeth_Linton o 2015-04-04 18:07 napisał:
> http://fdb.pl/film/376-obcy-8-pasazer-nostromo
> Jakbym nie obejrzała tego filmu to bym się nie zorientowała o co chodzi. To ma
> być zarys?
>
>

Po tym poście (i wcześniejszych twoich) mam nieodparte wrażenie, że rozumiesz zarys inaczej niż to, o co tu chodzi (jako takie ministreszczenie?). :)

Elizabeth_Linton

> Camizi o 2015-04-04 18:19 napisał:
> Po tym poście (i wcześniejszych twoich) mam nieodparte wrażenie, że rozumiesz
> zarys inaczej niż to, o co tu chodzi (jako takie ministreszczenie?). :)
Nie ministreszczenie to jest w opisie. Tu masz w dwóch zdaniach przedstawić główny wątek filmu.

bizarre

> Elizabeth_Linton o 2015-04-04 18:33 napisał:
> Tu masz w dwóch zdaniach przedstawić
> główny wątek filmu.
>
>

Więc zarys "Obcego", który tu wkleiłaś idealnie pasuje do tego, co mówisz. Kolejne zdanie byłoby już zdradzaniem części fabuły – minispoilerem.

Elizabeth_Linton

@bizarre chyba czegoś z mojej wypowiedzi nie zrozumiałeś (tak mi się przynajmniej wydaje), więc postaram ci się wyjaśnić co mam na myśli. Napisałam do Camiziego cytuję: "Nie ministreszczenie to jest w opisie. Tu masz w dwóch zdaniach przedstawić główny wątek filmu", by mu wyjaśnić co ja rozumiem przez zarys fabuły. Cytat ten nie ma żadnego odniesienia do wstawionego przeze mnie linku, gdyż nie czepiam się (pytając "to ma być zarys") o to, że jest za krótki ani, że zdradza fabułę ale o to że jest słaby, napisany na "odczepnego" i średnio na temat. Co za ludzie, jaki statek i to monstrum. Nie lepiej "Załoga transportowca Nostromo staje do nierównej walki z kosmicznym potworem."

bizarre

A faktycznie, trochę Cie nie zrozumiałem. Myślałem, że "To ma być zarys?" odnosisz do jego formy, a nie jakości.
A jeśli chodzi o jakość to obecny zarys jest moim zdaniem bardzo dobry, bo mówi jakiego filmu można się spodziewać i nie ujawnia nic z fabuły. W sumie twoja propozycja różni się tylko tym, że użyłaś czasownika. ;)

Elizabeth_Linton

Orzeczenia chyba. A powtórzeń "kosmiczny" w jednym zdaniu to nie widzisz? Jeszcze bym się czepiła czy to czasem nie jest równoważnik zdania a nie zdanie. Pozdrawiam.

Camizi

I obecny opis, i propozycja Elizabeth mi się podobają. :) Oba przekazują fabularne minimum.

A jak to jest z ilością zarysów? Może być tylko jeden na film?

bizarre

Czasownik pełni w twoim zdaniu rolę orzeczenia, a obecny zarys to rzeczywiście równoważnik zdania, ale to nie oznacza, że z tego powodu nie nadaje się na zarys. Jedyny minus to te 2x "kosmiczny" (które wcześniej nie rzuciło mi się w oczy). Również pozdrawiam serdecznie :)

Asmodeusz

W sumie macie rację ten kosmiczny można by uchwycic jakoś inaczej

caryca84

Tak chciałam spytać o powiązane filmy. Jak dodałam to nie widzę, żeby gdzieś się wyświetlały. Nie ma osobnego pola? One mają się tylko pojawiać w "Zobacz także"? No bo nawet tam nie widać.

Przykład: dodałam do "Grey’s Anatomy" spin off "Private Practice" i nigdzie w żadnym z tych seriali tego nie widzę.

nathalie

Powiązane filmy są wyświetlane tylko na dedykowanej podstronie, do której link znajduje się w lewym pasku menu, w dziale "Czy wiesz, że?".
Do Grey’s Anatomy masz powiązane tutaj: http://fdb.pl/film/2870-chirurdzy/connections

caryca84

Dzięki nathalie.

Proszę czekać…