Zapraszamy do dyskusji na temat ludzi kina, czyli aktorów, reżyserów, operatorów, kompozytorów etc., dzięki którym powstają dostarczające nam tyle radości filmy.

Aktorzy kina kopanego 12
Maciek_Przybyszewski

Nie jestem wielkim znawcą czy fanem tego rodzaju kina, choć przyznaję od czasu do czasu lubię obejrzeć tzw. film karate. Do tej pory już obejrzałem dość dużo tego typu pozycji i zastanowiałem się, który aktor tego rodzaju filmów potrafie grać (tzn potrafi zagrać coś więcej niż tylko pokazać walkę). Jakie Wy macie typy. Moje są następujące:

Jackie Chan – weteran, który wnosi do swoich filmów coś więcej niż tylko umiejętności martial arts
Jet Li – jak wyżej
David Carradine – nie tylko kopał ;)
Bruce Lee – bo jest ikoną filmów sztuk walki

jeste jeszcze kilku aktrów wg mnie conajmniej bardzo dobrych, którzy mieli okazję "pokopać sobie w filmach", a nie mogę ich zaliczyć do osób, grających tylko w tego typu produkcjach: Chris Penn czy Eric Roberts.

The_Iceman

Chuck Norris ponad wszystko!

Maciek_Przybyszewski

Pomijam Chucka, który nie dostał Oscara dlatego, że Oscar się go po prostu boi :)

Adam_Siennica

No z gwiazd kina kopanego mało kto potrafi grać, ale poważnie spójrzmy prawdzie w oczy – w tym gatunku nie chodzi o grę aktorską, ale umiejętne słuchanie słów mądrego (bądź też nie :P) reżysera choreografii walk.

No ale jak już patrzymy, to na stare lata klasę w grze aktorskiej pokazują Jackie Chan (wiele filmów, w których świetnie grał. Ostatnio w Karate Kid i Little Big Soldier) i Jet Li (świetny w filmie Władcy Wojny i podobno dobra rola w dramacie z 2010 roku pt. "Ocean Heaven").

Steven Seagal – nikt tak nie potrafi grać jedną miną :)

Van Damme – ten pod koniec "kinowej kariery" oraz w JCVD pokazał, że jakieś pokłady talentu aktorskiego w nim drzemią, ale jak wielkie, kij go tam wie :]

Donnie Yen – Obok panów wyżej, trzecia gwiazda Azja, który w kilku produkcjach pokazał, że nie tylko świetnie się biję.

Michelle Yeoh – 3/4 kariery to filmy gatunku kina kopanego, a jak przeniosła się do Hollywood pokazała dobrą grę. Chociażby "Przyczajony Tygrys, Ukryty Smok" czy "Wyznania Gejszy".

A co ciekawe – to działa także w drugą stronę. Są świetni aktorzy znani z dramatów, ambitnych produkcji, którzy zagrali w gatunku kina kopanego tak przekonująco, jakby od urodzenia trenowali kung fu – np. Zhang Ziyi czy Tony Leung Chiu-Wai :)

Asmodeusz

generalnie zgodził bym sie z wypowiedzią Adama, nie chodzi bowiem o jakąś wybitną grę aktorską ale o pokazanie co ciekawszych bijatyk. Do tego grona dołożył bym jeszcze Billy Blanksa

afrodyta99

"kopnąc każdy może", ale sztuką jest precyzyjnie zadac cios. W filmach starszych produkcji chińskie kino akcji stawiało na kopnięcia, ale z precyzją bywało różnie. Efekty dźwiękowe też poruszały widza. Mimo to z sentymentem oglądam kultowy film z Brucem Lee – Wejście Smoka. [url]http://webtexty.pl[/url]

egocentryk

Marc Dacascos – w zasadzie każdy film z nim z tego gatunku mi się podobał.

Asmodeusz

Faktycznie Dacascos ma kilka ciekawych filmów wartych zobaczenia, ale i całą stertę chłamu w którym grał ewidentnie dla kasy

mysza_007

nie wiem czy ktoś kojarzy (choć ludzie zaznajomieni z kinem kopanym lat 80/90 muszą znać), Cynthia Rothrock – była mistrzyni świata w kick-boxingu, ma z kilkanaście filmów na koncie, które nie są wybitnymi dziełami, ale kiedyś się oglądało z zachwytem ;p…

Maciek_Przybyszewski

No pewnie i do tego Richard Norton, z którym często występowała :)

dziubek_1

Jackie Chan jak kolega zauważył wnosi do kina nie tylko kopnięcia. I nie tylko jako aktor. Kultowa "zbroja Boga" http://fdb.pl/film/5816-zbroja-boga kręcona po części w malowniczych rejonach byłej Jugosławii, czy Incydent http://fdb.pl/film/90540-incydent odbiegający stylem od sensacyjno-komediowych produkcji świadczą nie tylko o wszechstronności Jackie`go jako aktora ale także jako człowieka filmu w całym tego słowa znaczeniu.

morda64

moim zdaniem do w/w grona powinien dołączyć także Sonny Chiba, legenda japońskiego kina kopanego, zagrał w wielu produkcjach z tego gatunku, lubię jego grę aktorską, zwłaszcza w starszych filmach..

Abraham_Van_Helsing

Steven Seagal najlepszy!

Proszę czekać…