FDB.PL 1127 nowy temat
szukaj Kategorie

Forum techniczne fdb.pl. Zgłoś błędy zauważone na stronie, pisz opinie na jej temat. Strona ta jest dla Was i zależy nam aby spełniała Wasze oczekiwania.

Dodawanie Reality-TV do bazy FDB 47
Anonimowy

Czy jessteście za dodawaniem Reality-TV.
Na tych samych zasadach co Spektalki TV.
Z tą różnicą, że typ filmu, to będzie

Serial TV

a słowo kluczowe było by

Reality-TV.

Marac

A co to jest "reality-tv"?

Agnieszka_Chmielewska_Mulka

mnie by one nie przeszkadzały

Marac

Nie oglądam takich rzeczy, ale nie widzę przeciwwskazań. Takiemu formatowi dość blisko do dokumentu.

ZSGifMan

Reality-TV to niejako pojęcie mylne, lub inaczej za ogólne.
.
Zarówno programy krajoznawcze jak i dokumentalne o wybranych społecznościach są określane tym mianem jak i dla mnie osobiście debilne pseudo programy pt. "Warsaw shore", "Szpital", "Szkoła", czy inne z tej paczki. Nawet, o zgrozo, używa się do ich klasyfikacji słowa "dokument" co prawda poprzedzonego przedrostkiem "para", ale zawsze coś i źle sugeruje wartości dokumentalne. Wszystkie one są klasyfikowane w w jednym worku jako reality-tv, a taki program pt. "Świat z góry", który tu jest, niczym nie odbiega od programu "Dziwaczne potrawy…", różni je tylko temat. Tu widoki z helikoptera, tu obiekty kulinarne świata i ich potrawy. Tak samo sprawa się ma przy "Mieszkaniu na pniu", to tak na dobrą sprawę dokument o budowaniu domów, a pokazuje przy okazji ciekawe miejsca i różne techniki architektoniczne. "Ice road…" natomiast jest niczym innym jak dokumentem o kierowcach pojazdów ciężarowych.
.
Ale najlepsze moim zdaniem jest to, że program motoryzacyjny "Top gear" jest, ale "Wheeler dealers" już nie! A ten drugi jest nawet bardziej "wartościowy", bo przedstawia krok po kroku renowację starych i unikatowych pojazdów, a ten pierwszy oprócz bezdyskusyjnych walorów rozrywkowych i świetnego angielskiego humoru, większych i głębszych treści jest pozbawiony…
.
.
EDIT: ja jestem na TAK!
( to dla jasności ;)

Anonimowy

Jaką podejmujemy ostateczną decyzję w tym temacie.

tadek453

ostatecznej odpowiedzi w tym temacie nie było.
na pewno nie jest to typ filmu.
tylko gatunek filmu.
zbliżony bardzo do dokumentu.
niekiedy trudno ocenić czy to dokument albo reality-tv.
oceńmy jeszcze raz czy jako gatunek szłoby go dodać u nas.

Chemas

@tadek453 Ja jestem przeciw, tym bardziej, że zaczną się problemy, jak piszesz, z oceną gatunku, typu itp. Według mnie to jest niebezpieczna ścieżka, bo zaraz zaczną się dyskusje, który teledysk muzyczny można uznać za dzieło filmowe, a który nie, a może też niektóre reklamy.
Jest też gdzieś dyskusja na temat gier komputerowych i w tym przypadku akurat sprawa jest jasna, co do definicji.

fredaser

@Chemas Mnie by nie przeszkadzały. Nie mogę powiedzieć, że jestem za, bo mi na takich programach nie zależy, gdyż po prostu ich nie oglądam. Tylko ciągle mnie boli, że w bazie mamy różne te reality show i tv i inne takie niezgodne z poradnikiem, no ale one zostają bo tak, bo zostały dodane kiedyś. Choć niektóre i tak zostały usunięte ale reszta już jest najwyraźniej nie do ruszenia..

Chemas

@fredaser W zasadzie zgadzam się. Chodzi mi tylko o to, że jeżeli tego typu pozycje miałby zaistnieć w bazie, to należałoby to bardzo dobrze skonkretyzować, co by nie było bałaganu. Ale mi w zasadzie też na tym nie zależy, bo jak i Ty nie oglądam. A co do tych pozycji, które już u nas istnieją, byłbym za podjęciem decyzji co do usunięcia, skoro nie mamy takiej kategorii. Bo albo jest, albo nie ma.
Bardziej byłbym za dodawaniem inscenizacji kabaretowych, typu "Spadkobiercy", czy jakiś innych teatralnych i generalnie za stworzeniem osobnego gatunku dla takowych. Moim zdaniem nie wystarczy wpisanie słowa kluczowego "spektakl teatralny", już nie mówiąc o tym, że wielu użytkowników po prostu o tym zapomina.

Sweet_Foxy

@Chemas niektóre reklamy są filmami i mamy je w bazie :-)))

tadek453

@Chemas
może gatunek – spektakl telewizyjny
fajnie by było gdyby można było dodawać inscenizacje kabaretowe, typu "Spadkobiercy", czy inne teatralne.
a jeśli coś jest nie zgodne z poradnikiem, czyli faq.
powinno być usunięte z bazy fdb.

LadyMoon

Też się zastanawiałam nad tą kwestią. Są spektakle, w których na końcu wychodzą aktorzy i twórcy, a kamera cały czas jest umieszczona wśród publiczności. Słyszy się, czasem nawet widzi ich reakcje i szczerze mówiąc trudno je dopasować jako "film" lub "film tv". I też ostatnio rozmawiałam z @fredaser na temat seriali. Mamy typ "seriale TV". A ciągle rozwijające się platformy tworzą swoje seriale, które potem nie mają premiery w zwykłej telewizji, co klasyfikowałoby je jako seriale online/seriale internetowe. Tak samo są twórcy, którzy decydują się na wrzucenie swoich seriali np. wyłącznie na Youtube. Wiem, że są takie słowa kluczowe, ale nie każdy je dodaje, więc automatycznie znika możliwość ich znalezienia, jeśli ktoś szuka stricte internetowych tworów. Reality też by mi nie przeszkadzały, bo zdarza mi się je oglądać.

Chemas

@LadyMoon Jak teraz sobie to wszystko przemyślałem, to brakuje u nas kilka typów, i faktycznie dodawanie w słowach kluczowych nic nie daje, raz że nie każdy dodaje takie słowa, a dwa, że i wyszukiwanie jest raczej utrudnione. Wnioskuję więc za dodaniem dodatkowych typów filmu:
1. Spektakl, ewentualnie z rozszerzeniem teatralny lub telewizyjny, ale chyba lepiej bez, bo będzie bardziej uniwersalny i tacy na przykład Spadkobiercy pod to podejdą.
2. Dokument fabularyzowany, nie specjalnie oglądam, ale chyba tego nie unikniemy. Tylko tu nie mam pewności czy typ czy gatunek, chociaż ja jestem raczej za typem i wtedy nie byłoby kombinowanie czy to film dokumentalny i całego tego dodawania do słów kluczowych "dokument fabularyzowany".
3. Jeśli chodzi o seriale to bym po prostu uprościł do samego słowa "seriale", bo faktycznie coraz więcej jest produkowanych na zlecenie platform streamingowych, czy też bezpośrednio przez nie i chyba już tego nie unikniemy. Produkcja telewizyjna zanika, zaczęła się streamingowa. Dobrze też przy okazji przemyśleć jakie platformy możemy nazywać streamingowe, już były zgłoszenia na przykład w kwestii CDA. Jakiś spis by się przydał, chociażby w poradniku. :)
4. Nie mam w zasadzie nic przeciwko reality TV, nie oglądam, ale zdaje sobie sprawę, że jest to TYP filmowy coraz bardziej popularny trzeba w to wejść. Przy dobrym uregulowaniu tego, wiele pozycji może tam wejść, ale musi być skonkretyzowane.
5. Gry wideo czy komputerowe, chyba tego też nie unikniemy, społeczeństwo się tego domaga! Ale tutaj miałbym propozycję, by zgłosiły się osoby do weryfikacji, które czują si e kompetentne, bo ja na przykład nie za bardzo :)
6. Na koniec zostawiłem teledyski, czy też klipy muzyczne. Tu jest wielki problem, według mnie powinna u nać być taka kategoria (typ). Jak ju ż fredaser zauważył jest kilka teledysków rozbudowanych do mini filmu, chociażby słynny Thriller! Poza tym wiele teledysków to takie mini filmiki, które są sztuką samą w sobie. Dodam jeszcze, że wielu reżyserów znanych z filmu bawiło się w tworzenie filmów. Ciężko by było zrobić taką listę! Jestem za dodaniem typu teledysk. Nie video, bo już mamy, a swoją drogą też trzeba by się było zastanowić nad tym typem, bo w dzisiejszych czasach "video" jest trochę anachronizmem.

To tyle ode mnie w tym temacie. Myślę, że należy zacząć dyskusję i coś wspólnie wyprodukować.

tadek453

@Chemas
jestem za dodaniem nowych typów u nas
spektakl
dokument fabularyzowany
serial
tego ostatniego trzeba by dobrze opisać później w poradniku.
bo różnica między nim a serial tv jest
czas wszystkie platformy stremingowe dodać do poradnika.
Co do 4 punktu.
Skonkretyzujmy jakie pozycje z Reality-TV mogą być dodawane do bazy.
Po to jest faq, by takie rzeczy były tam ujęte.
5.Gry wideo czy komputerowe to nie moja bajka.
Ale jestem za dodaniem ich u nas.
6. Typ – deledyski jestem za dodaniem tego u nas.

fredaser

@Chemas 1. Jestem za nowym typem „spektakl".
2. Tu nie mam pewności, chyba bardziej gatunek – wtedy też nie potrzeba by było dodatkowego słowa kluczowego.
3. Jestem za uproszczeniem typu z „serial tv" do „serial". To nie byłby drugi typ oprócz „serialu tv", tylko jeden typ, po prostu: „serial" @tadek453
4. Tak jak pisałem „reality tv" mi nie przeszkadza, a i tak mamy w bazie takie produkcje, niektóre widać wyraźnie, że są niezgodne z poradnikiem, inne pewnie dodane jako dokument, bo czasem ciężko odróżnić na pierwszy rzut oka.
5. W to bym na razie nie wchodził, a na pewno się nie poczuwam do weryfikacji ani dodawania takich materiałów – również nie moja bajka.
6. Nie mam nic przeciw teledyskom jako nowemu typowi.
Może i teraz video jest trochę anachronizmem, ale kiedyś powstawały filmy przeznaczone od razu do dystrybucji video, więc moim zdaniem powinien zostać taki typ.
Też należy podejść z rozwagą i nie wprowadzać wszystkiego naraz (jak już będzie więcej głosów). Tak jak mi @tadek453 pisał można zająć się najpierw np. trzema pierwszymi punktami.

Chemas

@fredaser ad. 2. w sumie też nie mam pewności, ale wydaje mi się, że dokument fabularyzowany, który jest formą pośrednią między filmem fabularnym a dokumentalnym, powinien być wydzielony, może faktycznie wystarczy gatunek, i mieściłby się w typie film TV. Ostatnio miałem okazję przyjrzeć się jak to się kręci na żywo i zyskałem jakieś pojęcie. Zaczyna się jednak problem, w dokumencie fabularyzowanym raczej nie ma aktorów zawodowych w obsadzie. A przynajmniej niekoniecznie muszą być. Często są to statyści, którzy jednak odgrywają sceny fabularne. W samym dokumencie jest inaczej, bo to film o ludziach bez scen fabularnych, chociaż często występują w nich ludzie znani z branży filmowej, również aktorzy, jednakże w innej roli.
Tutaj jeszcze zaznaczę, że może być czasami problem w odróżnieniu filmu fabularnego z dokumentem fabularyzowanym, czy też paradokumentem (kolejny twór). Najlepszym dla mnie przykładem jest serial Malanowski. Dla mnie oczywiście serial tv, ale bardzo zbliżony do tej drugiej formy. No i wreszcie kwestia taka, czy są seriale, które są dokumentem fabularyzowanym?
Co do video masz rację!
Jeśli chodzi o gry, to wspomniałem o tym, ponieważ były już takie dyskusje, a i sam Grzegorz się mocno nad tym zastanawiał

Sweet_Foxy

@Chemas Z grubsza zgadzam się z tym, co napisał @fredaser :-)

Nie mam nic przeciwko grom, ale to – jak już kiedyś rozmawialiśmy na forum – musiałoby być zrobione porządnie i fachowo. Musiałby nad tym czuwać ktoś, kto faktycznie dobrze się orientuje.

Dla mnie twory typu „Malanowski” to zwykłe seriale. Nie zmieniałabym na reality-TV.

Chemas

@Sweet_Foxy W sumie z tym Malanowskim masz rację, niech zostanie jak jest, a co do gier, no to właśnie pisałem, że gier raczej bym nie weryfikował. Na pewno są potrzebne, bo ruszą portal @Grzegorz_Derebecki. Musiałbym trochę poczytać i poszperać, by wziąć się za weryfikację. :) Pojęcia nawet nie mam jakie źródła.
Chciałem jeszcze przypomnieć stwierdzenie @ZSGifMan, który co prawda jest już u nas nieaktywny, ale ma rację:

“Reality-TV to niejako pojęcie mylne, lub inaczej za ogólne.
.
Zarówno programy krajoznawcze jak i dokumentalne o wybranych społecznościach są określane tym mianem jak i dla mnie osobiście debilne pseudo programy pt. "Warsaw shore", "Szpital", "Szkoła", czy inne z tej paczki. Nawet, o zgrozo, używa się do ich klasyfikacji słowa "dokument" co prawda poprzedzonego przedrostkiem "para", ale zawsze coś i źle sugeruje wartości dokumentalne. Wszystkie one są klasyfikowane w w jednym worku jako reality-tv, a taki program pt. "Świat z góry", który tu jest, niczym nie odbiega od programu "Dziwaczne potrawy…", różni je tylko temat. Tu widoki z helikoptera, tu obiekty kulinarne świata i ich potrawy. Tak samo sprawa się ma przy "Mieszkaniu na pniu", to tak na dobrą sprawę dokument o budowaniu domów, a pokazuje przy okazji ciekawe miejsca i różne techniki architektoniczne. "Ice road…" natomiast jest niczym innym jak dokumentem o kierowcach pojazdów ciężarowych."

tinkusur

fajnie by było, gdyby można było dodać występy kabaretowe, takie jak „Spadkobiercy”, czy inne produkcje teatralne.

Chemas

@tinkusur A no właśnie. Ja już od dawna o tym myślę i zastanawiam się dlaczego na przykład jest w bazie Drunk History, a nie ma Spadkobierców.

pcela

"Telewizyjne przedstawienie teatralne" (tak się fachowo nazywa spektakl telewizyjny), to rodzaj widowiska teatralnego. W Polsce jest on realizowany praktycznie przez Teatr Telewizji (instytucja działająca w TVP). Jest to normalny spektakl, tylko zamiast widowni jest kamera, a widz ogląda to w telewizji.

Co do produkcji typu "Szpital", "Szkoła", "Gliniarze", "W-11" itp są to seriale paradokumentalne (a nie para-dokumentalne). Także KRRiTV posługuje się pojęciem paradokument. Gatunek powstał przed II wojną światową (wtedy były to audycje radiowe).

Chemas

@pcela okej, ale co to ma do tematu?

pcela

@Chemas
Wyżej było wspomniane o jednym i drugim.

A co do "Reality TV", to jest to nazwa zastrzeżona w brytyjskim urzędzie patentowym (od 1999 roku). Gatunkiem jest zaś "Reality Show".

Chemas

@pcela Jak zwał tak zwał, ale jesteś za dodaniem czy nie?

pcela

@Chemas
Jakby dodać ten gatunek to wtedy trzeba by było na stronie https://fdb.pl/guides/1-dodawanie-tresci/chapters/2-podstawowe-informacje zmienić w sekcji Typ filmu:

Dodawane filmy, seriale telewizyjne nie mogą być:

Reality-TV (to by trzeba usunąć jakby miałby być dodany ten gatunek)

fredaser

@pcela To oczywiste i nie jest to żaden problem. Pytanie ciągle brzmi, czy jesteśmy za dodawaniem takich programów do bazy. Obecnie nie dodajemy, ale też nie usuwamy tych, które zostały dodane kiedyś. Tak o, dziwnie.

pcela

@fredaser
Reality-TV czy reality show jestem na nie, ale warto by zrobi wyjątek dla podgatunku "Telenowela dokumentalna" (te już dodawać).

fredaser

@pcela Ok, mnie osobiście by nie przeszkadzały te reality, ale też nie jestem ich zwolennikiem, bo nie oglądam takich programów, właściwie obecny stan rzeczy mi bardziej przeszkadza – ta niekonsekwencja. Przeciw telenowelom dokumentalnym też nic nie mam.

tadek453

@Chemas
Co z nowymi typami
spektakl i
teledysk
bo sam serial juz jest.

Chemas

@tadek453 Odświeżam ten temat, bo jakoś zamarł, również mojego powodu :) Może ktoś by to podsumował?
Dzisiaj mi się przypomniał jak zobaczyłem, że w naszej bazie jest program Damy i wieśniaczki, co mnie zadziwiło. A takich Spadkobierców na przykład nie ma i nie wiem, czy mogę dodać. A Ucho prezesa na ten przykład jest. Generalnie jest bałagan.

tadek453

@Chemas
Na tym portalu są to rzeczy nie do rozwiazania.
I nie oczekuję już podjecia ostatecznych decyzji w tych tematach.

fredaser

@tadek453 Smutne ale wygląda na to, że prawdziwe.

k_malecki

@fredaser Jeśli o mnie chodzi, to jestem za dodawaniem wszystkiego, co pozwoli bardziej szczegółowo przedstawić dorobek zawodowy osób z branży filmowej. Tylko niech to dobrze zostanie opisane w poradniku i czytelnie wygląda w filmografii.

fredaser

@k_malecki Ok, ja swojego zdania nie zmieniłem – bardziej razi mnie niekonsekwencja obecna, gdzie nie dodajemy takich programów a jednak niektóre są w bazie i mają w niej pozostać. Myślę, że z opisaniem w poradniku nie byłoby problemu, po wspólnej burzy mózgów wymyślilibyśmy jak to dobrze opisać, ale nie wiem jak z czytelnością wyświetlania w filmografii. Nawet obecnie czytelność mogłaby być lepsza, np. jeśli chodzi o dodatkową rubrykę w filmografii na dubbing, głos czy występy we własnej osobie, na razie wszystko się zlewa w jedno.

k_malecki

@fredaser I tu pełna zgoda… Filmografia w obecnej formie jest niestety mało czytelna, wymieszane role głosowe z aktorskimi itp.

Chemas

@tadek453 @fredaser @k_malecki napisałem dłuższego posta na discordzie, gdzie również ruszyłem ten temat, ale też i kilka innych spraw, które miały być rozważane a zaginęły w pomrokach dziejów :) Zapraszam.
Tu natomiast dobrze jakby się @Grzegorz_Derebecki pojawił :)

tadek453

@Chemas
Swego czasu zadano tu 6 pytań.
Czas określić sie.
Które wprowadzamy.
A które odrzucamy.

Chemas

@tadek453 to pytanie jest do @Grzegorz_Derebecki, a nie do mnie czy innych weryfikatorów. Ja nie jestem władny do takich zmian.
Jak możesz to podsumuj te pytania. Ja na razie nie mam czasu.

Sweet_Foxy

@Chemas @tadek453 temat reality-TV powraca co jakiś czas jak bumerang. A ja mam pytanie: czy jeśli byłaby możliwość dodawania tego typu rzeczy, ktoś poza Tadkiem faktycznie będzie to dodawał? Przypuszczam, że byłoby to mniej więcej tak pracochłonne jak porządne dodanie serialu – z odcinkami, twórcami, opisami.
Ja na przykład chętnie dodawałabym stand-upy, bo oglądam i na IMDb oceniam, ale obawiam się, że inni nie byliby tym zainteresowani.

Chemas

@Sweet_Foxy Ja raczej bym nie dodawał :) A faktycznie, że rzetelne uzupełnienie takiej produkcji, to praca wręcz benedyktyńska!
Stand-upów nie oglądam. Natomiast z chęcią dodawałabym i uzupełniał teledyski, tym bardziej, że większość artystów muzycznych jest też w bazie filmów.
Ja natomiast mam pytanie, jak potraktować taką produkcję jak Spadkobiercy lub Spotkanie z balladą? Chyba kiedyś o tym dyskutowaliśmy.

Sweet_Foxy

@Chemas
Kiedyś się wypowiedziałam, że dodawanie czy ocenianie zwykłych programów telewizyjnych mnie nie interesuje (choć nie przeszkadzałyby mi), natomiast gdyby była możliwość dodania takich, w których aktorzy bądź inni artyści odgrywają jakieś role, to byłabym za. Spotkanie z balladą czy np. programy Kabaretu Starszych Panów to prawie coś takiego jak teatr telewizji. Spadkobiercy są w zasadzie improwizowanym serialem, tylko że tu jest taki problem, że pierwsze odcinki były prezentowane na scenie w plenerze lub podczas festiwali kabaretowych. Trzeba by ustalić, jaką zatem przyjąć numerację, bo to, co puszczali w telewizji, to wcale nie jest od początku.
Nie mam nic przeciwko dodawaniu teledysków, zwłaszcza że niektóre są naprawdę wartościowe jako filmy, realizowane przez znanych filmowców, często z udziałem aktorów. Na pewno przyłączyłabym się do dodawania.
Jednak zgadzam się z tym, co napisał @fredaser. Już teraz mamy niezbyt czytelną filmografię, ciągiem są wszystkie role: filmy kinowe i telewizyjne, seriale, teatry telewizji, dubbing, lektor. Jeśli do tego dojdą programy typu Spotkanie z balladą i teledyski, będzie jeszcze większy miks…

tadek453

@Sweet_Foxy
Czas te wszystkie rzeczy rozdzielić w filmografii
A teledyski.
Fajnie jakby były dodawane do bazy.

Chemas

@tadek453 No tak, tylko to nie my mamy władność w tym. To nie do nas apel.

tadek453

@Chemas
Wiem to sa pytania do Grzesia..

Chemas

@tadek453 Po raz kolejny ruszę ten temat, a chodzi mi o teledyski, niektóre to majstersztyki, akurat sobie słucham i oglądam:
Massive Attack Angel i Teardrop, przecież to jedna wielka finezja filmu. Już nie chce mi się gadać o Thrillerze Jacksona, tymczasem jakieś Saturdey Nihgt jest

Proszę czekać…