FDB.PL 1129 nowy temat
szukaj Kategorie

Forum techniczne fdb.pl. Zgłoś błędy zauważone na stronie, pisz opinie na jej temat. Strona ta jest dla Was i zależy nam aby spełniała Wasze oczekiwania.

Temat dotyczący dodawania obsady 1
Chemas

Od jakiegoś czasu zajmuję się dodawaniem obsady do filmów i seriali. Jak to pewnie weryfikatorzy zauważyli, robię to całościowo, czyli nie tylko podstawowa obsada, staram się również dodawać pozostale ekipy. Myślę, że zawsze to wzbogaca bazę.
Temat mój dotyczy punktacji. Na początku myślałem, że takie dodawanie na podstawie na przykład IMDb, to bajeczka, kopiuj wklej itd. Po paru wpadkach zrozumiałem, że przy podawaniu obsady należy się dobrze pilnować. Szczególnie dotyczy to numerków, ale i alternate names. Nie zawsze się nazwa osoby z IMDb zgadza z tą w FDB. Jak jest nowa osoba, to na prawdę trzeba dokładnie sprawdzić, by na przykład nie zrobić dubla.
Do czego zmierzam ? Uważam, że punktacja za dodawanie obsady, przynajmniej tej podstawowej, powinna być ciutkę wyższa, dajmy na to 2. To oczywiście tylko moja sugestia i jeżeli próbuję w ten sposób wtargnąć w wewnętrzne sprawy portalu, to z góry przepraszam. Chodzi mi tylko o to, że nie jest to prosta praca. Na prawdę trzeba się dobrze pinować, żeby mieć 100 % właściwie dodanej treści.

Z poważaniem Przemysław

ZSGifMan

@Chemas

Masz bardzo trafne spostrzeżenia i dużo racji.

Ja wtrącę swoje trzy grosze w materii do jakiej może jeszcze nie doszedłeś, albo tylko tu nie wspomniałeś, a mianowicie pierwsze osoby na tle kolejnych o tym samym nazwisku. Już tłumaczę: w bazie FDB jest już np. taki John Smith i w momencie, gdy dodaję obsadę do filmu sprawdzam każdą osobę z kolejną na IMDb, no bo przecież w liście ról oczywiście nic takiego nie wyświetla i trzeba się naotwierać w huk tych ludzi i wychodzi mi, że w takim a takim filmie gra John Smith (I), uf – okej, ale przy wstępnej weryfikacji tutaj wywala pytanie czy nie chodzi mi o John Smith, no bo przecież taki jest tu w bazie, a co oczywiste nie ma jeszcze, bo nikt nie dodał John Smith (II), choć na IMDb już jest! I tu pytanie i sugestia w jednym: czy nie lepiej byłoby w takim momencie aby system zapytał mnie, czy w związku z tym, że wykrył iż wprowadzam oznaczenie (I) przekształcić wpis John Smith na John Smith (I)? To pozwoliłoby uniknąć wielu takich gaf w przyszłości, bo wtedy nasza baza tu na FDB wiedziałaby, że skoro przekształciliśmy już John Smith na John Smith (I) to raz, że istnieje John Smith (II), a dwa, że zapewne prędzej czy później zostanie tu dodany?

Druga sprawa związana z obsadami, to irytujące opisywanie zdjęć poprzez wybieranie z bazy. Wiele, ale to wiele(!) razy zdarzało mi się, że dodając niszowe tytuły i niszowych aktorów praktycznie 90%, czy nawet więcej, z ich składu nie było tu w bazie. Dodaję filmy kompleksowo i na raz, czyli w jednej kontrybucji detale, opisy, zarysy, obsady, zawody, zdjęcia, plakaty itd. Co oczywiste dodając taki gros osób w obsadzie filmu, których tu jak wspomniałem nie ma, nie mam jak wybrać ich do opisywania zdjęć w związku z tym zdjęcia lecą "gołe"! Tak sądzę, że coś trzeba by było z tym zrobić, bo to trochę utrudnia i zmusza, chcąc dodać co wspomniałem, na rozbijanie kontr na kilka i czekanie aż wcześniejsze zostaną "klepnięte" i wpisane do bazy. Byłoby prościej i szybciej, tak sądzę.


A jak już tu zabrałem głos w kwestiach dodawania, to przy okazji wskażę jeszcze jeden problem, tym razem z dystrybutorami. O ile wytwórnie można wpisać ręcznie lub wybrać z listy, to dystrybutorzy są na sztywno wpisani i nie ma żadnej możliwości wprowadzenia jakiegoś, którego nie ma akurat w bazie, a uwierzcie mi są takich dziesiątki i tylko ja w ciągu ostatnich kilku miesięcy natkałem się na całe mnóstwo. Oczywiście na wskutek tego nie dodałem nic, a tak mogło tu już być…


Proszę czekać…