FDB.PL 1128 nowy temat
szukaj Kategorie

Forum techniczne fdb.pl. Zgłoś błędy zauważone na stronie, pisz opinie na jej temat. Strona ta jest dla Was i zależy nam aby spełniała Wasze oczekiwania.

Nowe zawody 6
Chemas

Wywiązała się ostatnio dyskusja o nowe zawody, których nie ma FDB. Zakładam więc taki temat. Proszę wyłącznie zgłaszać propozycje co do nowych zawodów i dyskutować tylko na ich temat.

Moje propozycje:

Za FilmPolski:

- operator drona:

http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=1238441
Wojciech Reguła i Wojciech Szpara.
Chyba, że można to podciągnąć pod pilota helikoptera, bo coś w tym stylu jest.

- inscenizator, co już wspominałem, ale to dotyczy raczej tylko spektakli telewizyjnych

- klapser

Na przykład: http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1148638

Jak coś mi się przyp[omni to dorzucę

Pozdrawiam wszystkich

PS
Dodam jeszcze, że bardzo często na FilmPolski jest Opieka pedagogiczna, przy różnych zawodach, na w przypadku etiudy "Eden", pod Charakteryzacją

Dodam jeszcze Kierownictwo planu, Dyżurny planu, no lae teraz to już może przesadzam, bo jest również Sekretariat planu ;)

Kolejny zawód koloryzacja:

Przykład film:

http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=1235992

Pewnie również wcześniejsze Komasy Powstanie Warszawskie.

Wydaje mi się to dość ważne bo coraz więcej się u nas koloryzuje stare kroniki dokumentalne.

Ponowny EDIT:

Do tego dochodzi również rekonstrukcja obrazu itp.

EDIT ponowny:

Jeszcze raz w kwestii zawodów i oczywiscie znowu chodzi o Film Polski. Osttanio bardzo dużo dodaję z tej bazy i zauważyłem dużo różnic w nazwach zawodów. Na przykład dzisiaj natknąlłem się na "nagranie dźwięku" pod głównym "Dźwięk". Dodałem to jako technik dźwięku, ale nie mam pewności czy dobrze.
Kolejna pozycja, "producent wspierający", dodałem jako producent towarzyszący, no bo jak inaczej ?

Do czego zmierzam ?
Myślę, że nie było by głupie stworzenie poradnika tylko i wyłącznie dla zawodów z FP. Naprawdę często różnią się od tych z IMDb. Większość można sobie przełożyć, ale nie wszystkie. Wiem, że w Poradniku są wyjaśnienia co do FP, ale nie w każdej kwestii.

EDIT

Kolejny zawód, który mnie intryguje:
Udźwiękowienie

PS patrzcie jeszcze niżej na zawody, które editowałem w odpowiedzi na komcia GifMana

EDIT 2

Spotkałem się dzisiaj pierwszy raz z zawodem w dziale produkcji:

"commissioning editor"

Nie wiem czy dobrze sobie tłumaczę, że to "redaktor ds. uruchomienia", ale to nie ważne.
Ciekaw jestem po prostu czy ma jakiś odpowiednik w zawodach producenckich ?

Camizi

Tak się zastanawiam, czy jest choć jedna osoba, którą szczerze interesuje, kto akurat w danym filmie operował dronem. Albo: "Nie mogę się doczekać, aż ten film wejdzie do kin. W ekipie jest mój ulubiony klapser".

Chemas

@Camizi

Jest, ja

EDIT: Poza tym skoro jest pilto helikoptera, kierowca itp, to czemu nie może być operator drona, idźmy do przodu.
Skoro jest asystent gościa od oświetlenia, czy też stolarz, to czemu ma nie być klapser ?

EDIT2: Założyłem ten temat, jako początek dyskusji o nowych zawodach, nie musisz zaraz jechać po mnie

Camizi

Jak cię to interesuje, to spoko, nie chciałem cię urazić.

Chemas

@Camizi
Sorki, że się tak uniosłem. Przepraszam
W innym temacie wywiązała się dyskusja na temat pewnych zawodów, których nie ma na FDB i padła propozycja założenia osobnego postu na ten temat. Więc założylem. Tu dałem tylko przykłady, a chodzi o wywiązanie konstruktywnej dyskusji. I tyle.

Pozdrawiam :)

ZSGifMan

@Camizi

Wiesz co?
W sumie to masz bardzo dużo racji i powiem szczerze, że sam się zastanawiam mocno kogo interesują takie rzeczy jak się wymienia we wszystkich napisach końcowych w filmach i serialach, bo gdy się tak na prawdę zastanowić, to mnie interesuje tylko kilku aktorów w głównych rolach, ewentualnie czasem reżyser, ale rzadko, czasem też muzyka i kto za nią stoi, ale czasem. Jak dla mnie to mogliby wcale nie zadawać sobie tyle trudu i wysmarowywać całe litanie tych zawodów, bo ludzi to zwyczajnie nie interesuje! Taki Seba myślisz, że będzie ciekawy kto był odpowiedzialny za kostiumy w tureckim "Wspaniałym stuleciu", jak on on nawet nie wie co to takiego, bo jedyne co widział, to 2 sekundy jak przelatywał po kanałach?! Bezsens i strata czasu.

                                        

Jak już coś jest, wymienia się tworzących i odpowiedzialnych z imienia i nazwiska, do tego jesteśmy na portalu filmowym, który ma i mogę się zakładać z każdym o wszystko – największy odsetek twórców w stosunku do całkowitej liczby użytkowników, to bardziej dziwi takie pytanie o sens dodawania niż pytanie o to, czy dodajemy jeszcze coś więcej.




@Chemas

      1. Series producer
      2. Archival producer

                                   

Do tego proszę o uwolnienie możliwości bezpośredniego dodawania nowych wytwórni filmowych od razu w detalach filmu/serialu, bo to i tak zostanie przecież zweryfikowane więc po co się podwójnie narobić dodając je osobno zupełnie gdzie i kiedy indziej :)
                                   

Chemas

@ZSGifMan

Ja wiem, że w zasadzie macie rację. Mnie jednak denerwuje, że nie wszystko jest uzupełnione. Być może sprawiam masę kłopotu weryfikatorom, ale tak już mam. :)

PS

Co napotkałem na FP ostatnio:

- pod Scenariuszem jest Dokumentacja, podejrzewam, że można to wrzucić pod scenarzystę, tylko z jakim atrybutem ?

- pod Dźwiękiem często jest Zgranie dźwięku, czy to montaż dźwięku ?
Podobnie opracowanie dźwięku

- pod Zdięcia czasami się trafi Korekta barwna

- no i jeszcze jedna ciwekawostka Montaż elektroniczny, czy to będzie współmontażysta ?

Proszę czekać…