FDB.PL 1128 nowy temat
szukaj Kategorie

Forum techniczne fdb.pl. Zgłoś błędy zauważone na stronie, pisz opinie na jej temat. Strona ta jest dla Was i zależy nam aby spełniała Wasze oczekiwania.

Zawód kompozytor 12
Chemas

Spotkałem się ostatnio na Film Polski, że jest podany jako twórca muzyki, zespół. Nie wykonanie, ale w charakterze kompozytora. Chodzi konkretnie o polski zespół jazzowy, Melomani. Pytanie moje brzmi jak to się ma do podania kompozytora ? Bo jak rozumiem, nie ma możliwości dodania do bazy nazwy zespołu muzycznego, chyba, że się mylę.

Sprawa jest dość ciekawa, jak sądzę, ponieważ w źródłach często są również podawane zespoły muzyczne jako wykonawcy.

I tak przy okazji, jaki atrybut należy podać dla wykonawcy muzyki, w sensie konkretnego wokalisty czy instrumentalisty ?

EDIT:

Sorki nie było pytania w kwestii zespołu, trochę się pośpieszyłem :)
Właśnie zauważyłem, że są na przykład w bazie Czerwone Gitary, jednak w charakterze aktorskiej.

Jednak z drugiej strony nie jestem pewien czy mogę dodać zespół jako kompozytora, spróbuję więc i poczekam na reakcję wera.

Zapraszam jednak do dyskusji, bo myślę, że jest to ciekawa kwestia.

Sweet_Foxy

@Chemas Jeśli twórcą muzyki do danego filmu jest zespół, a nie konkretna osoba i tak to podają źródła, to nie ma przeciwwskazań. Zob. np.:
- https://fdb.pl/osoba/511898-the-beatles
- https://fdb.pl/osoba/45700-pink-floyd

Chemas

@Sweet_Foxy
Dzięki za odpowiedź :)
Spytam się jeszcze o inną kwestię dotyczącą muzyki.
Spotkałem się nieraz z sytuacją, że poza kompozytorem są też wykonawcy muzyki, konkretnie członkowie jakiegoś zespołu, nawet z podanymi instrumentami. Często na FP
Czy można ich dodać jako atrybut muzyka towarzysząca ? Czy może jakoś inaczej.

Sweet_Foxy

@Chemas Nie dodajemy.

Chemas

@Sweet_Foxy

Aha, okej
Ja dodałem na próbę z jednego z przedstawień Andrzeja Strzeleckiego, a on ma dużo muzycznych. Cóż będzie odrzucone :) Nic nie szkodzi, chciałem sprawdzić.
Swoją drogą jestem ciekaw, czy jeden ze spektaklów, konkretnie LOVE, na który właściwie głównie składa się muzyka, mogłem zakwalifikować jako musical ? Tak zrobiłem :)
Miłej nocki życzę, ja jeszcze trochę pododaje.
Wykorzystuję wolne :)

ZSGifMan

@Sweet_Foxy

Wszystko ładnie, pięknie… tylko te daty 'urodzenia' i 'śmierci' bawią do łez ;D

A jak to będzie w przypadku reaktywacji po latach? Będzie rezurekcja czy może jednak zmartwychwstanie? :P
Masło maślane, jedno i to samo – wiem, ale do zespołów powinna być chyba osobna matryca/szablon…
                         

Chemas

@ZSGifMan
Podepnę się z dwoma pytaniami pod mój post, edytowałem mój stary, ale nie ma odzewu. Nie chciałem tworzyć za dużo postów, ale nie ma wyjścia. Jak sam siebie edytuję, post nie pojawia się na pierwszym miejscu, a nie mogę odpowiedzieć, bo robię kolejki. Sytuacja bez wyjścia, chyba, że na każde nurtujące mnie pytanie będę zakładał osobny post, czego nie chcę.

A teraz okazja na dwa pytania:

Jedno zadałem w edycji postu (nie mogę znaleźć postu), chodziło (jak zwykle w mojej sytuacji) o nowy zawód:

"commissioning editor"

Nie wiem czy dobrze sobie tłumaczę, że to "redaktor ds. uruchomienia", ale to nie ważne.
Ciekaw jestem po prostu czy ma jakiś odpowiednik w zawodach producenckich ?
https://fdb.pl/forum/temat/41916-nowe-zawody

Ale to mało wążne pytanie, jak sądzę, chciałem je jednak odnowić ;)

Drugie, myślę, że ważniejsze:

Na IMDb jest często gatunek filmu mystery, jak to traktować? Jakieś sugestie ?

ZSGifMan

@Chemas

Ad. 2. W 99% przypadków owo "mystery" jest zagadką w znaczeniu "kryminał", ale zdarza się czasem, że ciężko podpiąć pod kryminał coś co jest opisane jako zagadka sama w sobie niezwiązana z kryminałem.      




To bardzo męczące i bardzo utrudnia pisanie, o czym wspomniał Chemas, a mianowicie niemożliwość pisania nowego posta jeżeli ostatni jest własnym. Taka blokada jest permanentna i występuje nawet po wielu miesiącach czy latach, a to uważam również jak kolega za duży błąd i utrudnianie działania forum portalu, bo zwyczajnie nie można zacząć w danym temacie nowego wątku, tylko trzeba zakładać nowy temat, albo kombinować prosząc inną osobę o to, by wpisała cokolwiek, jakieś bzdury bez znaczenia będące szlaczkiem, tylko po to by przerwać owo zablokowanie możliwości dalszego pisania!      
     
To nie służy niczemu dobremu, wypadałoby to zlikwidować!      
     

Chemas

@ZSGifMan

Wielkie dzięki za wypowiedź
Nie chciałbym walić postów za postami, i tak już ich za dużo nawrzucałem :) Problem jest w tym, że nie chcę zakładać za dużo postów, ale mam wiele tematów, które chciałbym poruszyć, a nie chcę zaśmiecać FORUM.

Co do "mystery", jest to dziwny gatunek filmu, oczywiście da się podpiąć pod kryminał czy fantasy, ale nie do końca ! Jest to problem, podejrzewam, że głównie związany z polskim językiem. Nie wiadomo jak to ugryźć.

ZSGifMan

@Chemas

Bardzo proszę, a masz pytania – pisz śmiało i nie ma, że zaśmiecanie, bo od tego jest forum, żeby poruszać różne tematy! ;D      
Obecny system jednej wypowiedzi jest do poprawki, bo został wprowadzony szybko i nieco pochopnie w momencie, gdy na forum było faktycznie gwarno i nie było systemu skutecznych odpowiedzi, ale gdy one już są… powinny zniknąć te limity, te ograniczenia, bo tamują i tak znikomy ruch!      
     
Niestety smutne i prawdziwe, lecz jedyne skuteczne – jak się nie da pod nic podpiąć, trzeba… pomijać.      
Nie chcąc niepotrzebnych problemów – ja tak robię.      

Chemas

@ZSGifMan

No ja też tak robię jak na razie, ale denerwuje mnie, że nie wiem o co chodzi ;)

fredaser

@Chemas Problem gatunku „mystery" jest już od dawna, np.: https://fdb.pl/forum/temat/1970-kategorie-gatunkow-dreszczowiec-thriller-mystery
Są różne wersje i tłumaczenia tegoż gatunku, dlatego moim zdaniem jeśli jest jeszcze jakiś inny wymieniony obok to dać tamten, np. jakby było „mystery" i „thriller" to będzie thriller, ale problem jest, jak będzie samo „mystery" – wtedy najlepiej by było obejrzeć go :), spojrzeć na opis, czy słowa kluczowe, może wtedy byśmy wiedzieli czy lepiej dać „thriller", „kryminał" czy jeszcze jakiś inny gatunek.

Co do "commissioning editor" to lepiej nie tłumaczyć w translatorze Google, lepiej spojrzeć np. tu: https://pl.bab.la/slownik/angielski-polski/commissioning-editor lub https://www.diki.pl/slownik-angielskiego?q=commissioning+editor
Na tę chwilę nie mamy w bazie odpowiednika tego zawodu

Chemas

@fredaser

Dzięki wielkie za wypowiedź. Tak właśnie robię, jak mam ileś gatunków poza "mystery", daję sobie spokój z "mystery". Problem jest właśnie, gdy na IMDb jest tylko "mystery".
Cóż, wszystkiego nie da się obejrzeć.

Hmmm, złapałeś mnie z tym google tłumaczem. Fakt korzystam, nieraz, ale ze zrozumieniem :)
Diki nie znałem, dzięki za podpowiedź
Pozdro :)

Proszę czekać…