FDB.PL 1128 nowy temat
szukaj Kategorie

Forum techniczne fdb.pl. Zgłoś błędy zauważone na stronie, pisz opinie na jej temat. Strona ta jest dla Was i zależy nam aby spełniała Wasze oczekiwania.

Mała sugestia 6
Chemas

Na IMDb nieraz trafia się Soundtracks. Ciekawy pomysł.
Swoją drogą jest to w dziale Did You Know?

Co o tym sądzi szacowna redakcja, no i oczywiście społeczność ?

Ishiro

@Chemas Mi się pomysł podoba. Bardzo często są fajne kawałki w filmach ale zawsze jest problem ze znalezieniem bo nie pamięta się nazwy ale pamięta się jako ta piosenka z tamtej sceny.

ZSGifMan

@Ishiro

Zawsze z pomocą przychodzi YouTube, bo wystarczy wpisać tytuł filmu i w liście prędzej czy później będzie owa piosenka, można zacieśnić poszukiwania dopisując jakieś detale, ale i tak mechanizm wyszukiwania i pozycjonowania jest tak doskonały, że praktycznie zawsze podrzuca odpowiednie wyniki na górę.                

Choć faktycznie tu by też mogło być, przydałoby się.           
     

Grzegorz_Derebecki

@Chemas To jest chyba top 1 na liście sugestii :) Więc pewnie niebawem dodamy taką treść. Oczywiście trzeba zrobić analize jakie tam mają być pola, jak to prezentować, napisać poradnik.

Gdyby któryś z weryfikatorów był chętny podjąć się tego tematu proszę dajcie znać na pewno przyspieszy to realizację tej funkcjonalności :)

Chemas

@Grzegorz_Derebecki

Dzięki wielkie za zainteresowanie :)
Temat na pewno ważny.

Sweet_Foxy

@Grzegorz_Derebecki
Możliwość dodawania soundtracku to bardzo dobry pomysł, sama już go Tobie kiedyś zgłaszałam. :-) Wielu ludzi szuka w necie informacji o utworach z danego filmu, pewnie dobrze by było dla FDb, żeby znajdywali je także tutaj.

Myślę, że formularz powinien być podobny do tego, w jakim dodaje się obsadę/ekipę. Podstawowe dwa pola to wykonawca + tytuł lub – w przypadku utworów instrumentalnych – kompozytor + tytuł. Do rozważenia jest to, czy chcielibyśmy dodawać bardziej szczegółowe informacje, tzn. autora tekstu piosenki i autora muzyki piosenki – wówczas formularz pewnie musiałby być bardziej rozbudowany (dodatkowe pola, ale problem, jeśli autorów jest więcej niż jeden autor muzyki/tekstu).

Trzeba się też zastanowić, co z utworami promującymi film, ale nie występującymi w nim samym, np. „Dumka na dwa serca” powstała w celu promowania filmu „Ogniem i mieczem”, ale w filmie jej nie usłyszymy. Albo takich utworów nie dodajemy do soundtracku (co musiałby być wyraźnie zaznaczone w poradniku), albo dodajemy z atrybutem, że to promo.

Atrybutem można by też oznaczać piosenkę/temat z czołówki/tyłówki, ale to mniej istotne – nie wiem, czy użytkownicy chcieliby się bawić w takie szczegóły – oraz przypadki, kiedy film pierwotnie był niemy, ale w późniejszym czasie stworzono do niego oprawę muzyczną (np. atrybut „wersja udźwiękowiona”).

Kolejna sprawa to, co zrobić z polem wykonawca, jeśli jest ich kilku. Fajnie by było, żeby wykonawcę (czy kompozytora) dodawać do bazy tak, jak aktorów itd. (zresztą pewnie większość ich już tu mamy lub będziemy mieć). Np. w filmie „#wszystkogra” niektóre piosenki są wykonywane przez czwórkę aktorów (a przecież może być i więcej). Głupio by było dodawać ich jako jednego wykonawcę w stylu „Sebastian Fabijański, Eliza Rycembel, Karolina Czarnecka i Irena Melcer”. Lepiej byłoby dodać każdego osobno, żeby w filmografii danej osoby było wykonanie, a nie żeby dodawać jakąś dziwną osobę składającą się z czworga ludzi. Nie wiem, czy dobrze wyjaśniłam, o co mi chodzi. :-)

Następna kwestia – seriale. Czy dodawać zbiorowo do całego serialu, czy do poszczególnych odcinków? Moim zdaniem lepiej byłoby do odcinków.

To takie moje przemyślenia, zachęcam do dyskusji.

Grzegorz_Derebecki

@Sweet_Foxy Trzeba też pamietać, że każde pole musimy opisać dokładnie i dodać do poradnika. Tak by pod każdym polem można było dać znak zapytania który później odwołuje do pomocy.

Trzeba też znaleść jakiś złoty środek by nie przekombinować tego :)

Proszę czekać…