FILMY 1288 nowy temat
szukaj Kategorie

Zachęcam do rozmowy na temat filmów, które zobaczyliście, bądź macie zamiar obejrzeć. Tutaj swoją opinią dzielisz się z innymi.

Rok 2011 5
Redox

Wzorem dwóch poprzednich zestawień z lat poprzednich (2009, 2010) małe podsumowanie kończącego roku się w kinie. W zestawieniu uwzględniam także produkcje starsze, które miały premierę polską w tym roku.

Na dzień obecny moje zestawienie prezentuje się tak:

NAJLEPSZY FILM: Drive
Ekscytująca przejażdżka z małomównym Ryanem Goslingiem i plejadą innych gwiazd. Grający na sprzecznościach "Drive" to przede wszystkim znakomicie opowiedziana prosta historia, czerpiąca z elementów noir czy kina samurajskiego. Nie często zdarza się takie kino. Perełka. Teraz liczę na Refna i kolejne tak udane projekty jak ten. więcej

02. Moneyball
Choć baseball mnie nie interesuje, tego samego o nowym filmie twórcy "Capote" już powiedzieć nie mogę. Świetny dramat z brawurową rolą Brada Pitta odrywa się od stereotypowych opowiastek "od zera do bohatera". Wciągająca opowieść o naszych ambicjach, chęci akceptacji i wyjścia z cienia. Do tego znakomite zakończenie – wciąż przed oczami mam smutną twarz Pitta i słowa piosenki jego córki "You’re a loser, dad…". Cudo. więcej

03. Somewhere. Między miejscami
Sofia Coppola o samotności. Raz jeszcze. Sceptycy filmu i głównej nagrody w Wenecji zarzucają filmowi wiele podobieństw do wcześniejszego filmu reżyserki ("Między słowami", również polecam btw), to nadal "Somewhere" potrafi zaskoczyć widza spokojną, wręcz senną atmosferą, szczerymi frazesami dotyczącymi rodziny, sławy, samotności. Świetna rola Stephena Dorffa, chyba nie przesadzę twierdząc, że jak na razie to chyba jego "życiówka", zresztą rola pisana właśnie dla tego aktora.

04. Prawdziwe męstwo
Mieszanka nastrojowego westernu, dramatu, gorzkiej komedii, podana przez jednych z najzdolniejszych współczesnych reżyserów, braci Coen. Jak w poprzednich ich dokonaniach z lat ubiegłych i tutaj poradzili sobie z tempem narracji, świetnie prowadząc aktorów, którzy balansują na granicy tragedii i komedii. Tylko Ethan i Joel Coen potrafią chociażby z sekwencji zabicia konia, która występuje w filmie uczynić rzecz niebywale emocjonującą. więcej

05. 127 godzin
Kręcąc ten film Boyle zrehabilitował się w moich oczach po "Slumdogu". Najnowszy obraz twórcy "Trainspotting" ogląda się z niesłabnącym napięciem, choć tutaj brawa należą się Jamesowi Franco, bo to jego przez większość czasu obserwujemy na ekranie. Aktor odegrał po mistrzowsku rolę człowieka, który podczas tytułowych godzin zmieni nastawienie do świata. Nie wspominając już o wielu niesamowitych scenach, jak np. udawanego show. Trzeba znać! więcej


NAJGORSZY FILM: Weekend
Głównym problemem filmu jest to, że twórcy traktują go za bardzo na serio. Mimo, że czasami trafi się jakiś nieudolny żart to i tak nie próbują nawet pójść w stronę pastiszu kina akcji. Tak chwalone sceny akcji (jakoby pracowała nad nimi cała ekipa “Casino Royale”, a pewnie w produkcję włączony był asystent asystenta jakiegoś technika) prezentują się naprawdę mizernie. Wszystko w paskudnym slow motion, a na dodatek powtórzono zabieg z “Dublerów” z 2006 r. z ujęciami wystrzelonych pocisków. więcej

02. Och Karol 2
Film na który tłumnie poleciała rekordowa liczba widzów. “Och, Karol 2” pokazuje raz jeszcze nieudolność radzenia sobie przez polskich filmowców z wszelką maścią odmian komedii. Żart jest tutaj toporny, w ogóle nie śmieszny. Postać Karola w wykonaniu Piotra Adamczyka na siłę kreowana jest na zabawnego neurotyka, jednak na chęciach się skończyło.

03. 1920 Bitwa Warszawska
Jak słusznie zauważono – to film do odbębnienia. Nieudolny na wszystkich płaszczyznach – od fabularnej, po aktorską (udział nawet Olbrychskiego czy Szyca na nic się nie zdał), może trochę mniej wizualną (zdjęcia są dobre, ale za to montaż tragiczny i jeszcze wątpię, by ktokolwiek tutaj uznał 3D za olśniewające).

04. Skąd wiesz?
Film blado wypada na tle filmografii twórcy "Czułych słówek", niczym specjalnym nie odróżnia się od dziesiątek podobnych komedyjek, sztampowych, zapełnionych gwiazdami, które jednak chyba tylko finalizują tym samym czeki i obarczona potężnym budżetem. więcej

Jestem ciekaw waszych tego typu mini-zestawień.
Krótki filmik podsumowujący mijający rok

Trophy

Mało obejrzałam tegorocznych filmów, więc mam mały wybór.

Najlepsze:
1. Idy marcowe
- duże zaskoczenie, że mnie aż tak wciągnął, a polityki nienawidzę. Wielki plus za Goslinga, od tej pory go lubię.
2. Druhny
- najlepsza komedia 2011 roku!
3. 50/50
- cóż… na ten film czekałam z największym utęsknieniem i się nie zawiodłam.
4. Moneyball
- spontanicznie postanowiłam obejrzeć, bez żadnych oczekiwań i bardzo mi przypadł do gustu.
5. Beginners
6. Limitless
- wiele osób uważa ten film za przereklamowany, ale dla mnie był bardzo ciekawy i nowatorski. Dobrze się oglądało.

Najgorsze:
1. Super 8
2. Szefowie wrogowie
3. Zamiana ciał
4. Władcy umysłów

alter_ego

Najlepsze:

1. Super 8 – jak dla mnie to powrót do dzieciństwa, co najbardziej mnie ujęło w tym filmie to znacznie większe skupienie się na samych bohaterach niż całej akcji w filmie, co w dzisiejszych blockbusterach bardzo rzadko się zdarza. Ujęła mnie tez mocno swoja grą w tym filmie Elle Fanning – dziewczyna ma talent i przyznam szczerze że mocno zauroczyłem się jej kreacją w tym filmie. Ten film ma co prawdę parę wad w pewnych momentach jest chyba aż nadto efektowny i chaotyczny zwłaszcza pod koniec, ale nie ma filmów idealnych :), a Super 8 jest moim zdaniem jednym z lepszych w swoim gatunku. Przy napisach końcowych pojawia się film, który jak ktoś ładnie określił gdzieś na jakimś forum – "film na napisach jest lepszy od większości polskich produkcji" , i ja się również z tymi słowami zgadzam.

2. Ósma strona – jeden z najinteligentniejszych filmów o szpiegach jakie dane było mi oglądać, dialogi w tym filmie to majstersztyk,a Bill Nighy – to od tego roku to mój idol i chce być taki jak on, niesamowita kreacja.

3. 50/50 – świetny film i świetne kreacje aktorskie i do tego udane połączenie komedii z dramatem. Zdecydowanie moje kino. Jeśli kiedyś (oby nigdy) zachoruje to chce mieć taka terapeutkę jaką Anna Kendrick gra w tym filmie.

4. Paul – bawiłem się na tym filmie przednio, jest w nim wszystko co lubię: kino drogi, kosmita masę dowcipnych dialogów, maniacy filmowi (sam jestem jednym z takich maniaków jak w filmie),a dla głównego bohatera czyli Paula , dałbym nawet nominacje do Oscara :)

( 50/50, Paul – 2011 to rok Setha Rogena, a pomyśleć że kiedyś gościa nie trawiłem, a dziś uważam go za jednego z najlepszych młodych komików)

5. Our idiot brother – sympatyczna komedia ze znakomitym Paulem Ruddem – to mój drugi idol tego roku i może nie do końca chciałbym być jak on w tym filmie, ale bardzo podobało mi się jego nastawienie do życia i chciałbym takie posiadać.

6. Żona na niby – muszę się przyznać że cholernie irytuje mnie i nie lubię Adama Sendlera zwłaszcza w komediach, ale ta jakiś cudem mu wyszła całkiem nieźle i bawiłem sie na niej całkiem dobrze.

7. Szefowie wrogowie – ta komedia spokojnie mogła być kontynuacją Kac Vegas, bo jest dokładnie na tym samym schemacie i jeśli weźmiemy pod uwagę fakt że drugi Kac Vegas to słabiutki film, tym bardziej zyskują na uznanie Szefowie wrogowie, co prawda początek filmu jest trochę ślamazarny ale jak już dochodzi do pomysłu ukatrupienia szefów to robi się całkiem fajnie :)

Jessica Chastain i jej rola w filmie Służące – co prawda sam film nie do końca przypadł mi do gustu ale rola Jessici była świetna i nie mogę robiąc podsumowanie roku o niej nie wspomnieć, pochwale się też że juz 2 lata temu przewidywałem że o tej pani będzie głośno, a jak na ironie zupełnie jej nie rozpoznałem w Służących :)

Muszę też wspomnieć że rok 2011 był dla mnie rokiem niezwykłym bo właśnie w tym roku była premiera filmu nakręconego 7 lat temu, a na który czekam od 6 lat czyli Margaret, jeszcze filmu co prawda nie widziałem, ale i tak mocno z samego faktu wypuszczenia filmu się cieszę.

Najgorsze:
Najgorszych w tym roku było całkiem sporo i nie chce o nich pamiętać :)

Quagmire

Najlepszy film:
1. Drive
2. Warrior
3. 50/50
4. The Help
5. Moneyball
6. X-Men: First Class
7. Ides of March
8. Midnight in Paris
9. We Need to Talk About Kevin
10. Crazy Stupid Love

Najgorszy film
1. Weekend
2. Sala samobójców
3. Shark Night
4. Sucker Punch
5. Your Highness
6. Green Lantern
7. Conan
8. Transformers 3
9. The Resident
10. The Roommate

Potem może jeszcze dopisze jakieś uzasadnienia, większość już gdzieś tam jest w czeluściach portalu.
Ps. Pisząc to złapałem się na tym, że nucę "You’re such a loser dad…" :)

Santanico

Edit:
Po ostatnich paru seansach musze zmodernizować trochę liste:

Najlepszy film:

1.Drive
2.Warrior
3.The Ides of March
4.50/50
5.X-Men: First Class
6.Immortals
7..Moneyball
8.Tinker,Tailor,Soldier,Spy
9.Mission: Impossible – Ghost Protocol
10.Bridesmaids

Najgorszy film:

1.Weekend
2.Los Numeros
3.Shark Hight
4.Trespass
5.Sala Samobójców
6.Your Highness
7.Green Lantern
8.Abduction
9.Johnny English Reborn
10.5 Days of War

Proszę czekać…